Żelazna wola. wzór do naśladowania dla młodego pokolenia

przez | 3 marca, 2023

Stalova Walla w Narodowy Dzień Wojowników Wyklętych.

Na Placu Piłsudskiego odbyła się oficjalna uroczystość z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego z Garnizonu Nisko, Orkiestry Dętej Stalowowolskiego Domu Kultury, chorągwi, uczniów i nauczycieli. Ze Szkoły Stalowowolskiej. Większość z nich nosi mundury. .

Uroczystość poprowadzili kpt. Ireneusz Kozubal oraz chorąży masztu – kpr. Daniela Fogarę.

– Dziś chcemy widzieć żołnierzy zdeterminowanych, by być największymi wzorami do naśladowania dla dorastającego pokolenia. Ci bohaterowie zwykle nie są więksi od Ciebie, ale są w stanie poświęcić swoje życie, komfort, przyszłość i marzenia dla sprawy najświętszej, jaką jest wolność, niepodległość i suwerenność Polski. – powiedział Lu Siu, prezes Stalowej Woli Lucjusz Nadbrzejny.

budzić się. W klasztorze oo. Kapucynów została odprawiona XVIII Msza św. Dla cholernego żołnierza. Następnie złożyli bukiet kwiatów na grobie Tadeusza Gajdy na cmentarzu wojskowym Stalova Vola-Rozvadov. Goryl.

Był żołnierzem wyklętym, który zginął walcząc o niepodległą Polskę. Stało się to 14 października 1946 roku o godzinie 06:45. Miejscem egzekucji mogła być ul. Kamienna 16, Krakowska Cytadela. Jego ciało zostało pochowane na cmentarzu Rakowickim. 5 października 2019 r. zwłoki pochowano na cmentarzu wojskowym w Stalowej-Woli-Rozwadowie. Bieg Wilczym Szlakiem zaplanowano na niedzielę, 5 marca. Start o godzinie 19:44 (liczba oznacza początek Powstania Warszawskiego), w pobliżu Urzędu Celnego, ul. Kwiatkowskiego.

Ogólnopolskim organizatorem Wolf Run – Memorial Run Condemned Warriors – jest Fundacja Wolność i Demokracja. Ideą tej działalności było uhonorowanie bojowników polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego.

Każdy uczestnik otrzyma pamiątkową koszulkę i medal. Można też napić się zupy fasolowej i gorącej herbaty. Patronami honorowymi święta są senator RP Janina Sagatowski oraz poseł na Sejm RP Rafał Weber.