Obchody Święta Niepodległości Wojownika Wyklętego i Armii Vilchi Stalova

przez | 3 marca, 2023

Stalowa Wola obchodzi Narodowe Święto Żołnierzy Wyklętych w środę, 1 marca, a Śladami Wilka w niedzielę, 5 marca.

Święto Narodowe „Żołnierza Wyklętego” Stalowa Wola

Oficjalna uroczystość wojskowa z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego odbędzie się w środę 1 marca na Placu Piłsudskiego w obecności Armii Podziemnej, orkiestry dętej, chorągwi, Stalowa Wola w centrum kulturalnym Stalowej Woli. Uczeń i nauczyciel. Odbędzie się on pod szkołą o godzinie 12:00. Kolejną częścią obchodów będzie Msza św. w duchu „Żołnierzy Wyklętych” o godz. 18.00 w kościele Zwiastowania Zakonu Kapucynów w Stalowej Woli. Po mszy zostanie złożony wieniec na grobie Tadeusza Gajdy (pseudonim Tarzan) na cmentarzu wojskowym w Stalowej Woli – Rozvadowie.

„Wilczym śladem” w Stalowej Woli.

Miasto Stałowa Wola ma również tradycję udziału w konkursie Tropem Wilczy. Emisja odbędzie się w niedzielę 5 marca 2023 r. o godzinie 19:44 pod Urzędem Celnym przy ul. Kwiatkowskiego. Dystanse to 1963m i 5000m, pierwszy bieg startuje o 19:44, bieg na 5 km startuje o 20:00. Obie ścieżki prowadziły przez las. Przebyty dystans i czas mają znaczenie symboliczne. Pierwszy bieg miał 1963 metry. Do 1963 roku zginął ostatni żołnierz wyklęty – pod pseudonimem Józef Frankak. chłopak. Czas rozpoczęcia to 19:44 – ta liczba oznacza rok Powstania Warszawskiego.

Fundacja Wolność i Demokracja jest narodową organizacją Tropem Vilci, która honoruje skazanych żołnierzy. Ideą tego działania jest uhonorowanie i upowszechnienie wiedzy o polskich żołnierzach antykomunistycznych i antyradzieckich, którzy pracowali na przedwojennym pograniczu Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1944-1963. Każdy uczestnik otrzyma pamiątkową koszulkę oraz pamiątkowy medal. medal. Pakietów jest 250, kolejność wykorzystania jest ustalana. W aktualnej wersji zapisy na bieg dostępne są na stronie internetowej www.etiming.pl w zakładce Zawody > Wilczy Szlak 2023 – Stalowa Wola. W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko, datę urodzenia, wybrany dystans oraz rozmiar munduru.

Narodowy Dzień „Wojownika Wyklętego”.

Biuro konkursu mieści się w niezależnej placówce zdrowia publicznego przy Stałej Woli przy ul. Kwiatkowskiego 2 (zwanej Apteką). Tam wysyłany jest oryginalny numer i paczki. Biuro czynne od 2:00 do 19:30. Udział w biegu jest bezpłatny. Rejestracja zakończona. Złóż deklarację przy odbiorze pakietu startowego w dniu wyścigu. Organizatorzy poczęstowali sportowców zupą fasolową i gorącą herbatą.

Od 2011 roku 1 marca jest świętem narodowym – Narodowym Dniem „Żołnierzy Wyklętych”, którzy złożyli ślubowanie i aktywnie uczestniczyli w ruchu antykomunistycznym i antykomunistycznym. Powojenny Związek Radziecki. Nie narażają na szwank współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL przedstawia go jako faszystę i pospolitego bandytę. Byli pozbawieni wszelkich praw, prześladowani w dżungli, więzieni i zabijani w katowniach wywiadu wojskowego i agencji bezpieczeństwa. Członkowie wszystkich organizacji i ugrupowań konspiracyjnych liczą od 1,2 do 18 mln osób. Walczył nie tylko na terenach dzisiejszej Polski, ale także na wschodnich rubieżach II RP.