Nowa artyleria borsuka, kraba i przeciwpancerna. To ogromna inwestycja w polską fabrykę czołgów

przez | 3 marca, 2023

Borsuki i Kraby produkowane są w Hucie Stalowa Wola, natomiast Autosan produkuje Armatę Przeciwpancerną Monitor. Niedawno rząd zapowiedział inwestycję w rozbudowę HSW, aby zwiększyć produkcję wozów bojowych dla polskiej armii. Prawie 2 mld zł trafią na fabryki i warsztaty zbrojeniowe.

Bojowy wóz piechoty Borsuk (BWP)  został opracowany przez konsorcjum kierowane przez polską korporację zbrojeniową Huta Stalowa Wola. Z kolei Krab to  samobieżna haubica 155 mm produkowana przez HSW.. Obecnie  polski przemysł obronny jest dotowany przez rząd.

Huta Stalowa Wola  otrzyma 600 mln zł na rozwój w pierwszej fazie inwestycji. Zastrzyk gotówki obejmował rozbudowę i modernizację infrastruktury zakładowej oraz maszyn służących do produkcji wozów bojowych.

Nowa artyleria borsuka, kraba i przeciwpancerna, inwestycje w fabryki HSW i Autosan

– Kolejna wpłata to nie tylko Stalowa Wola, 1,2 mld zł , ale też  100 mln zł np. na refinansowanie Podcapache Autosan – na produkcję nowoczesnej armaty przeciwpancernej , która jest bardzo potrzebna. dla  nowoczesnej wojny – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Haubica Crabbe to obecnie podstawa polskiego przemysłu obronnego. Siły Zbrojne RP  zamówiły dla siebie 48 takich sztuk broni.

– Stalowa Wola, miejsce narodzin krabów.  Krab to  zaawansowana mobilna haubica, która doskonale sprawdza się na współczesnym polu bitwy.  “Dzisiaj zwiększyliśmy zamówienie do 48 sztuk , ale Huta Stalova Vola jest w stanie wyprodukować 50 krabów rocznie  ” – powiedział premier. 

 Maksymalizujemy  produkcję na potrzeby Wojska Polskiego. Będzie to krab i będzie też eksportowany, bo teraz jest produktem popularnym na całym świecie –  dodał.

Zakład w Stalowej Woli  produkuje również wyrzutnie rakietowe „Langusta”, moździerze „Rak” , maszyny górnicze „Baobab-K” oraz pojazdy inżynieryjne, rozpoznawcze, dowodzenia, transportowe i ich części. Według rządu produkcja wszystkich tych myśliwców wzrośnie.

Jednocześnie ogromne siły HSW miały rozpocząć prace rozwojowe i produkcję pojazdu Badger. Projekt jest realizowany i rozwijany od 2014 roku na podstawie umowy z Ministerstwem Obrony Narodowej. Polski projekt mający na celu zastąpienie radzieckiego BWP-1.

Wojska Polskiego, Borsuk do prób polowych i produkcji seryjnej

Pierwszym był  prototyp Badgera ze zdalnie sterowaną wieżą . W kwietniu 2022 roku  Ministerstwo Obrony  zamówiło 4 kolejne bojowe wozy piechoty. Jesienią żołnierz 15. Gižicko Brygady Zmechanizowanej rozpoczął testy Zavissy Charny Borsuk w warunkach treningowych na poligonie czołgów w Orszys. Cele stałe i ruchome są testowane na modłę wojskową podczas strzelania z pozycji stojącej i podczas jazdy.

Ministerstwo Obrony Narodowej ma podpisać umowę ramową z Polską Grupą Zbrojeniową i Hutą Stalowa Wola na seryjną produkcję bojowego wozu piechoty Badger po zakończeniu testów w 2023 roku.

 Potrzeby polskiej armii są bardzo duże. Mogą mieć ponad 1000 sztuk , więc będzie to jeden z największych kontraktów podpisanych z polskim przemysłem obronnym  – powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. –  Modlę się do wszystkich, którzy wypróbują BWP Borsuka. Cieszę się, że te maszyny są testowane w północno-wschodniej Polsce. Podkreślił , że w przyszłości przejdzie do 16 dywizji zmotoryzowanej, a zwłaszcza do 15 brygady zmotoryzowanej  Czołgi Badger będą głównym wyposażeniem 15. Brygady Zmechanizowanej, obok zamówionych z Korei czołgów K2.

Borsuki przeżyły ponad 30 eksplozji i innych krajów zainteresowanych polskimi bojowymi wozami piechoty

 Wykonano ponad 30 operacji strzałowych w różnych pozycjach pojazdu, aby spełnić warunki techniczne pojazdu. Poza tym Borsuk pływa –  Jan Shwedo, prezes Huty Stalowa Wola, dodał, że HSW otrzymała sygnały zainteresowania Borsukiem od innych sojuszników. “Jesteśmy gotowi do współpracy, ale teraz skupiamy się na zadaniach MON” –  podkreślił. Zauważył też, że Polska Grupa Zbrozheniova jako całość stara się zwiększać moce produkcyjne, aby szybciej odpowiadać na zamówienia Sił Zbrojnych RP.

Pływający borsuk ze składanymi falami, czyli dwie wersje wagonu

Pojazd opancerzony Badger  ma być wersją lekko opancerzoną z rozsuwanym dachem, zdolną do przewozu 6 desantowców (masa bojowa ok. 28 ton). Trzyosobowa załoga składa się z dowódcy, kierowcy i strzelca. Budynek został zbudowany w celu ochrony przed bronią strzelecką, granatnikami przeciwpancernymi i improwizowanymi urządzeniami wybuchowymi. Wszystkie projekty mają na celu wzmocnienie pancerza w razie potrzeby. Na przykład pojazdy Badger są wyposażone w systemy przeciwwybuchowe, generatory czy systemy filtracji i wentylacji. Projekt obejmuje również zastosowanie aktywnych systemów ochrony pojazdu.

Borsuk z mocnym silnikiem Diesla

Za poruszanie się Borsuka  odpowiada zasilacz opracowany przez Poznańskie Wojskowe Zakłady Samochodowe . Jednostki obejmują 720 KM. (2700 Nm momentu obrotowego) obejmuje mocny  silnik wysokoprężny V8 (Rolls-Royce Power Systems AG), zintegrowany z automatyczną skrzynią biegów z czterema biegami do przodu i dwoma wstecznymi oraz hydraulicznym układem kierowniczym.

Battlefield Badgers – Łowcy i Zabójcy, Współosiowe Armaty i Karabiny

Konstruktorzy zapewne szczycą się wykorzystaniem polskiej wieży bezzałogowej ZSSW-30. Opracowali go eksperci z Huty Stalowa Wola i WB Electronics z Ożarowa Mazowieckiego. Myślę, że to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań na świecie. Dwa osobne lunety  pozwalają na pracę w systemie Hunter-Killer oraz Killer-Killer.

Strzelec używa jednego urządzenia do zniszczenia celu, a dowódca drugiego do rozglądania się po pojeździe.  Gdy wykryje nowy cel, użyj trybu Hunter-Killer,  aby go wskazać, a wieżyczka automatycznie dostosuje się do celu. Następnie, gdy dowódca nie ma czasu na ogłoszenie celu, włącza się tryb kill-kill. Następnie szybko wyceluj i  strzelaj . Pojazdy ze zintegrowanymi systemami uzbrojenia mogą zwalczać piechotę, transportery opancerzone i cele powietrzne, a także niszczyć inne zagrożenia.

Borsuki i zbroje, armaty i karabiny maszynowe

Uzbrojenie zdalnie sterowanej wieży stanowi dwukierunkowy system przeładowania 30 mm Mk 44/S Bushmaster II oraz działko automatyczne z karabinem maszynowym 7,62 mm . Czy szybkostrzelność działa? 200 pocisków na minutę i 120 pocisków na minutę dla programowalnej amunicji ABM. Konstrukcja  pozwala również na szybką zmianę działa 40 mm.  Pojazd Borsuk jest również wyposażony w 2 wyrzutnie rakiet przeciwpancernych i 8 wyrzutni granatów dymnych. W trybie awaryjnym dostępne jest dodatkowe urządzenie celownicze z peryskopem szerokokątnym. Ta wieża jest również używana na transporterze opancerzonym Rosomak.

Borsuk strzelał tak szybko, że oznaczało to testowanie na dystansie Orzisa

Dzięki kamerze i dużemu odrzutowi,  podczas odwrotu, który może sprowadzić wrogów z powrotem, Borsuki nie cofają się, ale zostawiają niebezpieczne miejsce na ciężko opancerzonych wrogach. Efektywny zasięg polskiego bojowego wozu piechoty sięgnął 3 km, czyli 3 razy więcej niż starego BWP-1.

Borsuki są używane nie tylko jako bojowe wozy piechoty, ale mają również 6 zastosowań

Badger  to coś więcej niż tylko bojowy wóz piechoty. Projektanci położyli nacisk na modułowość systemu. Takie podejście otwiera przed siłami zbrojnymi wiele możliwości. Podwozie może służyć jako podstawa do budowy wozu dowodzenia lub wozu ewakuacji medycznej. Na liście znalazły się także moździerze samobieżne kal. 120 mm, wozy rozpoznania zanieczyszczeń oraz wozy wsparcia technicznego.