Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Stalowej Woli

przez | 3 marca, 2023

W środę 1 marca na Placu Piłsudskiego w Stałej Woli odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Święta Żołnierzy Wyklętych.

Oficjalna uroczystość odbyła się w obecności Orkiestry Honorowej Wojska Polskiego z Garnizonu Nisko, orkiestry dętej Stalowowolskiego Domu Kultury, chorążych, uczniów i nauczycieli Stalowowolskiej Szkoły.  Uroczystość rozpoczęła się w południe.

Senator Janina powiedziała Sagatowskiej, że ma nadzieję, że skazani żołnierze – powojenna antykomunistyczna enklawa – znienawidzą nas. – Uczą nas kochać nasz kraj, bo niektórzy nie chcą pamiętać. Jest przeklęty, pochowany w dole, ale żyje wśród nas i reprezentuje rosnącą atrakcyjność Polski – powiedział.

Tarzan Tadeusza Gajdy

Przewodniczący rady miejskiej Stanisław Sobieraj przypomniał, że na cmentarzu wojennym w Rozwadowie pochowany został jeden ze skazanych żołnierzy Tadeusz Gajda. „To jest żołnierz, który dotrzymuje przysięgi.

Starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny zauważa, że ​​„Żołnierz wyklęty” może być przykładem dla młodych ludzi, którzy nie są zniewoleni w swojej ojczyźnie i są gotowi poświęcić swoje życie.

Prezydent Lucjusz Nadbierieżny opowiadał, że po wojnie Polska została zdradzona i poddana Związkowi Sowieckiemu. – Uważał, że ani Polska, ani Ojczyzna nie istniały aż do pełnej suwerenności i niepodległości. Niech Polska na zawsze pozostanie w naszych sercach i zainspiruje nas do kierowania się ideałami, z których nie powinniśmy się w życiu śmiać. Po odmówieniu memoriału żołnierze trzykrotnie zasalutowali.

Niektórzy kibice trzymali duże transparenty z napisem: „Nawet gdy wojna się skończy, będziecie walczyć z przeklętymi żołnierzami”. Fani zapalają pochodnie w procesji, aby zakończyć ceremonię.

Wilk uciekł

W ramach kolejnej uroczystości, w środę o godzinie 18:00 w Kościele Zwiastowania Zakonu Małych Kapucynów w Stalowej Woli odbędzie się Msza Święta w duchu „Żołnierzy Wyklętych”. Po mszy zostanie złożony wieniec na mogile imienia Tadeusza Gajdy w Stalowej-Woli – cmentarzu wojskowym w Rozvadovie. Goryl.

Miasto Stałowa Wola ma również tradycję udziału w konkursie Tropem Wilczy. Wyścig rozpocznie się w niedzielę 5 marca o godzinie 19:44 pod Urzędem Celnym przy ul. Kwiatkowskiego. Odległość pieszo wynosi 1963 metrów 5000 metrów. Pierwszy wyścig rozpocznie się o 19:44, bieg na 5 km rozpocznie się o 20:00. Obie ścieżki prowadziły przez las. Przebyty dystans i czas mają znaczenie symboliczne. Pierwszy bieg miał 1963 metry. Do 1963 roku zginął ostatni żołnierz wyklęty – pod pseudonimem Józef Frankak. chłopak. Czas rozpoczęcia to 19:44 – ta liczba oznacza rok Powstania Warszawskiego.

Fundacja Wolność i Demokracja jest narodową organizacją Tropem Vilci, która honoruje skazanych żołnierzy. Ideą tego działania jest uhonorowanie i upowszechnienie wiedzy o polskich żołnierzach antykomunistycznych i antyradzieckich, którzy pracowali na przedwojennym pograniczu Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1944-1963. Każdy uczestnik otrzyma pamiątkową koszulkę oraz pamiątkowy medal. medal. Pakietów jest 250, kolejność wykorzystania jest ustalana. W aktualnej wersji zapisy na bieg dostępne są na stronie internetowej www.etiming.pl w zakładce Zawody > Wilczy Szlak 2023 – Stalowa Wola. W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko, datę urodzenia, wybrany dystans oraz rozmiar munduru.

Biuro zawodów mieści się w szpitalu (zwanym apteką) przy ulicy Kwiatkowskiego 2 w Stalowej Woli. Tam wysyłany jest oryginalny numer i paczki. Biuro czynne od 2:00 do 19:30. Udział w biegu jest bezpłatny. Rejestracja zakończona. Złóż deklarację przy odbiorze pakietu startowego w dniu wyścigu. Organizatorzy poczęstowali sportowców zupą fasolową i gorącą herbatą.