
W środę 1 marca na Placu Piłsudskiego w Stałej Woli odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Święta Żołnierzy Wyklętych.
Oficjalna uroczystość odbyła się w obecności Orkiestry Honorowej Wojska Polskiego z Garnizonu Nisko, orkiestry dętej Stalowowolskiego Domu Kultury, chorążych, uczniów i nauczycieli Stalowowolskiej Szkoły. Uroczystość rozpoczęła się w południe.
Senator Janina powiedziała Sagatowskiej, że ma nadzieję, że skazani żołnierze – powojenna antykomunistyczna enklawa – znienawidzą nas. – Uczą nas kochać nasz kraj, bo niektórzy nie chcą pamiętać. Jest przeklęty, pochowany w dole, ale żyje wśród nas i reprezentuje rosnącą atrakcyjność Polski – powiedział.
Tarzan Tadeusza Gajdy
Przewodniczący rady miejskiej Stanisław Sobieraj przypomniał, że na cmentarzu wojennym w Rozwadowie pochowany został jeden ze skazanych żołnierzy Tadeusz Gajda. „To jest żołnierz, który dotrzymuje przysięgi.
Starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny zauważa, że „Żołnierz wyklęty” może być przykładem dla młodych ludzi, którzy nie są zniewoleni w swojej ojczyźnie i są gotowi poświęcić swoje życie.
Prezydent Lucjusz Nadbierieżny opowiadał, że po wojnie Polska została zdradzona i poddana Związkowi Sowieckiemu. – Uważał, że ani Polska, ani Ojczyzna nie istniały aż do pełnej suwerenności i niepodległości. Niech Polska na zawsze pozostanie w naszych sercach i zainspiruje nas do kierowania się ideałami, z których nie powinniśmy się w życiu śmiać. Po odmówieniu memoriału żołnierze trzykrotnie zasalutowali.
Niektórzy kibice trzymali duże transparenty z napisem: „Nawet gdy wojna się skończy, będziecie walczyć z przeklętymi żołnierzami”. Fani zapalają pochodnie w procesji, aby zakończyć ceremonię.
Wilk uciekł
W ramach kolejnej uroczystości, w środę o godzinie 18:00 w Kościele Zwiastowania Zakonu Małych Kapucynów w Stalowej Woli odbędzie się Msza Święta w duchu „Żołnierzy Wyklętych”. Po mszy zostanie złożony wieniec na mogile imienia Tadeusza Gajdy w Stalowej-Woli – cmentarzu wojskowym w Rozvadovie. Goryl.
Miasto Stałowa Wola ma również tradycję udziału w konkursie Tropem Wilczy. Wyścig rozpocznie się w niedzielę 5 marca o godzinie 19:44 pod Urzędem Celnym przy ul. Kwiatkowskiego. Odległość pieszo wynosi 1963 metrów 5000 metrów. Pierwszy wyścig rozpocznie się o 19:44, bieg na 5 km rozpocznie się o 20:00. Obie ścieżki prowadziły przez las. Przebyty dystans i czas mają znaczenie symboliczne. Pierwszy bieg miał 1963 metry. Do 1963 roku zginął ostatni żołnierz wyklęty – pod pseudonimem Józef Frankak. chłopak. Czas rozpoczęcia to 19:44 – ta liczba oznacza rok Powstania Warszawskiego.
Fundacja Wolność i Demokracja jest narodową organizacją Tropem Vilci, która honoruje skazanych żołnierzy. Ideą tego działania jest uhonorowanie i upowszechnienie wiedzy o polskich żołnierzach antykomunistycznych i antyradzieckich, którzy pracowali na przedwojennym pograniczu Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1944-1963. Każdy uczestnik otrzyma pamiątkową koszulkę oraz pamiątkowy medal. medal. Pakietów jest 250, kolejność wykorzystania jest ustalana. W aktualnej wersji zapisy na bieg dostępne są na stronie internetowej www.etiming.pl w zakładce Zawody > Wilczy Szlak 2023 – Stalowa Wola. W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko, datę urodzenia, wybrany dystans oraz rozmiar munduru.
Biuro zawodów mieści się w szpitalu (zwanym apteką) przy ulicy Kwiatkowskiego 2 w Stalowej Woli. Tam wysyłany jest oryginalny numer i paczki. Biuro czynne od 2:00 do 19:30. Udział w biegu jest bezpłatny. Rejestracja zakończona. Złóż deklarację przy odbiorze pakietu startowego w dniu wyścigu. Organizatorzy poczęstowali sportowców zupą fasolową i gorącą herbatą.