Niedaleko Harrahowa. Narciarstwo to też zabawa

przez | 3 marca, 2023

Piękne wodospady Mumlawy, wspaniałe skocznie narciarskie, piękne trasy wokół miasta – czeskie miasto graniczne Harrachov to prawdziwe królestwo narciarstwa, ale ma też wiele do zaoferowania. dla biegaczy i pieszych.

Podróż można rozpocząć od dużego sklepu Norma przy wjeździe do Harrachova po polskiej stronie. Zaparkowanie tutaj na kilka godzin nie stanowi problemu, ważne jest to, że bardzo trudno jest znaleźć wolne i wolne miejsce parkingowe w mieście. Za bycie klientem konkretnej restauracji lub hotelu trzeba zapłacić.

Punkt startowy Harrachova cesta znajduje się w pobliżu Normy – żółtego szlaku dla turystów pieszych i narciarzy – nie można go przegapić. Zwróć uwagę na dużą tablicę z mapami tras i nazwami miejsc („Norma”). Po drodze zobaczymy więcej takich pulpitów nawigacyjnych.

Po kilkuset metrach minęliśmy krótki tunel – łuk Harrachov nad głową, prowadzący z ulicy Jakušice na główny parking. Żółte ścieżki w lesie są równoległe do siebie. Narastało to stopniowo i było odczuwalne podczas chodzenia, szczególnie w jeden ze śnieżnych dni, kiedy tam byłem – miałem dużo śniegu na nogach i było czysto (prawie ciągły deszcz), więc chodzenie jest dość trudne. źle Wykonaj szybkie ćwiczenie równowagi.

Żółty szlak pokrywa się z narciarstwem biegowym, bardzo popularnym sportem w Czechach. Żadnej jazdy na nartach, tylko spacery, bo nie ma przygotowanej trasy. Narciarze pokonywali biały puch wolniej niż biegacze.

Około kilometra od Normy dojechałem do skrzyżowania z dużym ruchem. Jedną z największych atrakcji Harrachova jest wodospad Mumlavy, który znajduje się bardzo blisko. To skrzyżowanie z centrum miasta, w tym Lysia Road dla dzieci i utwardzona droga dla wózków inwalidzkich (po wyschnięciu). Stąd można podążać malowniczymi trasami narciarskimi do Vosečkiej Budy i innych schronisk górskich po czeskiej stronie Karkonoszy.

Można też odpocząć i zjeść w schronisku, lub tak jak ja w pięknym krajobrazie śniegu i lodu można podejść do mostu, aby zobaczyć 9-metrowy wodospad Mumlawy, kontynuując pionową żółtą ścieżkę Podążając wzdłuż rzeki Mumlawy, dalej obok pozostałości wyrobisk górniczych O starożytności Harrachova przypomina wspaniały las rozciągający się od Harrachova do powiatu ryżowskiego.

Powrót do cywilizacji Ryżoviste – pensjonaty, parkingi, wyciągi narciarskie i dojazd do centrum miasta. Po około dziesięciu minutach skręciłem w lewo z głównej drogi i wszedłem na małą ścieżkę pod dużym pokładem nurkowym. Największy z nich wszystkich jest jednym z pięciu największych mamutów na świecie. W czasach swojej świetności na początku XX wieku Adam Małysz był rekordzistą na dystansie ponad 200 metrów.

Za skocznią narciarską i dolną stacją kolejki linowej, nieco dalej opustoszałą drogą otoczoną małymi hotelami, wygodna ścieżka prowadzi na stok i las po prawej stronie. To piękna droga na Hrebinek – wzgórze otoczone zabudową, ale mądrze pozostawione w swoim naturalnym i szanowanym stanie.

Uciekłem z Hrebink główną drogą do Thanwaldu. Stąd, w pobliżu Normy, można zamknąć obwodnicę wokół Charrachowa.

Długość trasy wynosi około dziesięciu kilometrów. Zimniejsze warunki wymagają więcej czasu niż inne pory roku. Polecamy szczególnie ze względu na wodospad Mumlavy i piękny żółty szlak turystyczny z wodospadu na Ryžoviste. W sumie ta trasa daje szansę poznania Harrachova z innej perspektywy niż przeciętny polski turysta, który przychodzi na konferencję tylko z piwem lub pysznym czeskim obiadem…