Wilcza ulica. Piąta rocznica w Końskich to efekt parady i konkursu miejskiego

przez | 3 marca, 2023

Końskie Piątek to szczególny dzień dla wyklętych wojowników. W Zespole Placówek Oświatowych w Stadnicy-Woli ruszyła V ścieżka pamięci „Wilchi Trop” organizowana przez miasto Końskie. Następnie w szkole odbyła się uroczystość ogłoszenia zwycięzców konkursu Historia: Mądrość i Sztuka.

Gdy wyścig się rozpoczął, w kolejce ustawiło się ponad 100 osób. Jest głównie uczniem i nauczycielem WF w Końskich. Pojawił się także przedstawiciel klasy mundurowej szkoły zawodowej. Przed rozpoczęciem parady Wojciech Pasek, prezes koneckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystycznego, przypomniał krótką historię imprezy:

“Dystans, który przebiegliśmy wyniósł 1963 metry, licząc ostatniego żołnierza wyklętego, który zginął w 1963 roku. Zorganizował go Josef Frankak ps. “Lalek” […] w 2013 roku grupa pasjonatów sportu i historii. Około 50 osób pobiegło wspólnie nad Jeziorem Zegrzyńskim. Była to pierwsza odsłona Biegu Wilczym Śladem. Rok później w Parku Skaryszewskim pobiegło 1500 osób. Od 2015 roku impreza stała się imprezą ogólnopolską, a nawet międzynarodową, gdyż dziś rozgrywana jest przez wszystkich nad Polską, a nawet za granicą. Odbywa się też w innych krajach” – powiedział Pasek  . mówić.

„Chcemy uczcić jego pamięć na zawsze. Dziękujemy, że tu dzisiaj jesteście i chcę powiedzieć, że ta ikona to Wasz bieg, a dołączenie do tego biegu to cudowna rzecz. dla nas wszystkich i dla środowiska”. . Na tym placu są obecni przedstawiciele wielu szkół, poświęćmy ten czas na włączenie się w marsz, aby wszyscy byli zdeterminowani do walki o wspólny cel, wolną Polskę – powiedział prezydent Jasiński  .

To ludzie, którzy od 1939 roku nie tylko walczyli w naszym kraju z niemieckim czy rosyjskim najeźdźcą, ale są też wierni swoim ideałom, takim jak Bóg, Honor, Ojczyzna czy zwykła obietnica złożona przyjaciołom, których nigdy nie zrozumieją.  Przewodniczący Rady Miejskiej w Końskich Petr Sloka powiedział: „ Poddajcie się i walczcie, bo przysięgali prawdziwą niepodległość, a nie bagnet, który przywiózł w 1945 r. Związek Sowiecki”.

Z kolei Tomasz Sloka z końskiej dywizji Światowej Armii Tubylczej pokazuje środowisko dzisiejszych weteranów – „Pozdrawiam i życzę powodzenia w dotychczasowej kampanii, tym, którzy pamiętają tych, którzy odeszli. ich krew i krew za wolność, tych, którzy walczyli za wolność Polski. Biografie tych ludzi są przykładem heroizmu i miłości do ojczyzny. Nie będą już doświadczać ludzi wolnej Polski” –  podziękował Svoka.

Organizatorzy marszu: Urząd Miasta i Gminy w Końskich, Oddział PTTK Końskie oraz Organizacja Wolność i Demokracja.

Po treningu uczestnicy konkursu otrzymali upominki i pamiątki związane z „Spacerem Wilków”. Druga część odbyła się w auli Sekolah Dasar Stadnika Vola. Następnie podczas krótkiej uroczystości wręczono nagrody zwycięzcom konkursu „Odzyskaj pamięć – Wdzięczni Bohaterom” w dwóch formach: konkursu wiedzy historycznej oraz konkursu wiedzy historycznej. konkurs plastyczny.

Zwycięzca VIII edycji Konkursu Historycznego:

I miejsce: Kakper Mlodewski (I Końskie Szkoła Podstawowa)

II miejsce: Ada Wilk (Instytut Edukacyjny w Stadnickiej Woli)

III miejsce: Joanna Vengliska (Zespół Edukacyjny Bedlno)

Nagroda:

  • Anna Turalska (Instytut Edukacyjny Stadnica Wola)
  • Wiktora Bobińskiego (Zespół Placówek Oświatowych Rogów)
  • Emil Kędzior (szkoła łączona w Modliszewicach)

Laureaci VIII Konkursu Plastycznego:

I miejsce: Marta Prawda (Instytut Edukacyjny Stadnica Vola)

II miejsce: Emilia Stachura (Stadnicka Wola Instytut Edukacyjny)

III miejsce: Maria Tourno (II Końskie Szkoła Podstawowa)

Nagroda:

  • Alexander Sobchik (Kompleks edukacyjny imienia Casanova)
  • Milena Borun (Końskie Szkoła Podstawowa nr 2)
  • Maja Dyła (Zespół Placówek Oświatowych Nesvin)

Nagrodę wręczyli Krzysztof Jasiński, Zastępca Prezydenta Miasta Końskie, Tomasz Sloka, przedstawiciel Światowego Związku Wojsk Lokalnych oraz Piotr Sloka, Przewodniczący Rady Miejskiej w Końskich.